NASA wybiera propozycje technologii paneli słonecznych dla odległych misji kosmicznych

Program „Przełomowy Rozwój” (GCD: Game Changing Development) Amerykańskiej Agencji Kosmicznej wybrał cztery propozycje dla opracowania technologii paneli słonecznych mających wspierać statki kosmiczne podczas podróży poza orbitę Ziemską, włączając w to orbitę Marsjańską. Jedną z propozycji zaproponowało Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA znajdujących się w Pasadenie – stan Kalifornia.

Misje eksploracji odległego kosmosu będą wymagały paneli słonecznych zdolnych do działania w warunkach wysokiego promieniowania kosmicznego i niskich temperaturach. Głównym celem opracowywanej nowej technologii jest pozyskiwanie energii słonecznej oraz zwiększenie możliwości paneli słonecznych po przez zwiększenie ich żywotności, co ostatecznie pozwoli statkom podróżować dalej niż dotychczas.

Jak przyznaje Lanetra Tate, która jest kierownikiem programu GCD w departamencie Amerykańskiej Agencji Kosmicznej odpowiedzialnym za technologie misji kosmicznych: przyznane pieniądze znacznie zwiększą nasze możliwości przyszłego rozwoju technologii LILT (niskie nasilenie niska temperatura). „Ostatecznym celem jest ulepszenie zastosowań energii słonecznej i zwiększenie krańcowej użyteczności paneli słonecznych. Rozwiązanie te będzie miało znaczny wpływ, w jaki sposób wykonujemy długie misje – zwłaszcza te na zewnętrzne planety”.Cztery propozycje negocjowanego kontraktu to:

  • Panele słoneczne LILT zdolne do pracy w środowisku wysokiego promieniowania – Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA
  • Transformujące panele słoneczne działające w ekstremalnych warunkach środowiskowych – Uniwersytet Johna Hopkinsa Laboratorium Fizyki Stosowanej, Laurel, Maryland
  • Technologia Mikro-koncentratora dla paneli słonecznych dla ekstremalnych warunków środowiskowych – Boeing, Huntington Beach, Kalifornia
  • System Koncentratora energii słonecznej o niskiej intensywności, działający w niskich temperaturach i wysokich wartościach promieniowania kosmicznego. (Changing Technology Development) – ATK Space Systems of Goleta, Kalifornia.

W odpowiedzi na aneks, do ogłoszenia NASA, Space Tech-REDDI-2015 dotyczący technologii energii słonecznej działającej w ekstremalnych środowiskach, zostało złożonych trzynaście propozycji m.in. z centrów Agencji Kosmicznej, laboratoriów, grup badawczych i przemysłu. Początkową nagrodą jest  w  kontrakt wynoszący 400,000 dolarów oraz możliwość testowania systemu, projektu i możliwość ich testowania, analizowania przez dziewięć miesięcy.

Po ukończeniu pierwszych dziewięciu miesięcy, NASA przewiduje drugi etap konkursu, gdzie może wybrać do dwóch technologii, które otrzymają do 1,25 milionów dolarów w celu rozwoju i sprawdzenia wyposażenia podczas drugiego etapu projektu. W trzeciej i finalnej części jeden z uczestników może zostać poproszony o rozwinięcie i dostarczenie możliwego do wyskalowania wyposażenia.

Centrum badawcze NASA Langley w Hampton w stanie Wirginia zarządza programem GCD dla departamentu misji kosmicznych w Waszyngtonie. Przez następne osiemnaście miesięcy departament wystosuje prośbę o zwiększenie finansowania, którego celem będzie dokonanie znaczących inwestycji mających na celu osiągnięcie uczynienie odległej eksploracji kosmosu bezpiecznym i opłacalnym przedsięwzięciem.

Źródło: jpl.nasa.gov

Zdjęcie: pixabay.com