Naukowcy po raz drugi wprowadzają zmiany w ludzkim embrionie

Naukowcy z Chin dokonali zmian genów w ludzkim embrionie tak, aby komórki były odporne na zakażenie wirusem HIV. Jest to drugi oficjalny przypadek gdzie użyto do zmiany genów w ludzkich embrionach molekularnego narzędzia CRISPR/Cas9.

Badacze opublikowali 6 kwietnia w Journal of Assisted Reproduction and Genetics pracę, która opisuje przeprowadzoną procedurę cięcia w genie CCR5, która wprowadza mutacje, nie pozwalająca wirusowi HIV na wejście do komórek.  Tak jak w pierwszym badaniu naukowcy użyli embrionów, które miały po trzy kopie chromosomów, które nie dokonają wzrostu jeżeli nie zostaną zaimplementowane w macicy. 

Podczas badania kilka zarodów zostało zmieniony w pożądany dla naukowców sposób.  Nawet embriony zawierające zamierzoną mutacje blokujące wirusa HIV w jednej z kopii CCR5 albo miały normalne DNA lub niezamierzoną mutację w pozostałych kopiach genu badanie pokazuje znaczenie technicznych problemów, które należy rozwiązać mówi Yong Fan z of Guangzhou Medical University.

„Edytowanie linii germinalnej” czyli modyfikowanie genów ludzkich komórek wliczając w to embriony jajeczka i spermę, gdzie zmiany te mogą być przekazane następnym generacjom. Rozwianie to  zawsze było kontrowersyjne. Powodem tego jest, to że zmienione embriony w wyniku edycji nie są w stanie przeżyć po za macicą. Więc nie są one uważane za zmianę, która może zostać przekazana następnym generacjom.

Źródło: sciencenews.org

Zdjęcia: pixabay.com